Rumunia

RUMUNIA

POZNAJ OBLICZE RUMUNII!

Oprócz Trójmiasta istnieje jeszcze jeden region, który jest szczególnie bliski memu sercu, a jest nim Rumunia. Dzięki studiom na Politechnice Gdańskiej mieszkałam w Rumunii dwukrotnie. Brałam udział w rocznej wymianie w ramach programu Erasmus. Mieszkałam wtedy w Sibiu – perle Transylwanii. Rumunia skradła moje serce i podczas studiów magisterskich wyjechałam na pół roczny wolontariat w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS). Miałam wtedy możliwość mieszkać w Bukareszcie, Suczawie i ponownie w Sibiu. W czasie wolnym podróżowałam po Rumunii wzdłuż i wszerz i poznawałam jej uroki, kulturę, język oraz mieszkańców.
Poświęciłam Rumunii swoją pracę licencjacką pisząc o stosunkach polsko – rumuńskich, zaś magisterską o Polakach mieszkających w Rumunii.
W kilka lat po studiach zdecydowałam się wrócić do Rumunii i podjęłam pracę w jednej z międzynarodowych firm w Bukareszcie.
Obecnie mieszkam w Gdańsku, ale chętnie wracam do Rumunii wraz z turystami z Polski, zarówno jako pilot i przewodnik, aby podzielić się moją miłością do tego kraju.

Transylwania

tajemnice i legendy

Wołoszczyzna i Bukareszt

serce Rumunii

Kompleksowa organizacja wycieczek

Transylwania

tajemnice i legendy

Transylwania zwana w Polsce Siedmiogrodem to najbardziej zróżnicowana część Rumunii, dlatego też najchętniej odwiedzana. Historyczna kraina, wciśnięta w łuk charakterystycznie zakręcających tu Karpat, otoczona jest aurą tajemniczości, którą wzmagają liczne legendy o wampirach. Z pewnością potrafi zachwycić i zafascynować każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten piękny region. Liczne zabytki przeszłości, zabytkowe miasteczka porozrzucane pomiędzy pasmami Karpat, warowne kościoły i wspaniała przyroda, powodują, że Transylwania na długo pozostanie w naszej pamięci. Transylwania położona jest na styku kultur i różnych narodowości (głównie rumuńskiej, niemieckiej, węgierskiej i romskiej). Mieszkający tu Węgrzy i Szeklerzy w wielu miastach i wsiach stanowią większość i z trudem można się z nimi porozumieć po rumuńsku. Wciąż istnieją niemieckie wioski, a najlepsze szkoły w Transylwanii uczą właśnie w tym języku. Przeplatają się tu wpływy kościołów katolickiego, protestanckiego i cerkwi prawosławnej, znajdziemy także synagogi. Mieszanka zaiste rzadko spotykana!

TRANSYLWANIA

W Transylwanii warto zobaczyć

Sibiu i Braszów – perły Transylwanii, położone u podnóża Karpat. Oba miasta zostały założone przez saskich kolonistów. Do dziś można podziwiać świetnie zachowane, średniowieczne założenia urbanistyczne.
Szosa Transfogaraska – jedna z dwóch kultowych dróg Rumunii. Przecina Góry Fogaraskie z północy na południe. Łączy Transylwanię z Wołoszczyzną W najwyższym punkcie, na wysokości 2034 m n.p.m., znajduje się najdłuższy w Rumunii tunel o długości 884 m. Na drodze znajduje się 27 wiaduktów, 830 mostów i kilka mniejszych tuneli. Dostępna tylko latem.
Warowne kościoły – ewenement na skalę europejską. Siedem wsi położonych w południowym Siedmiogrodzie jest wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO właśnie ze względu na kościoły warowne. Przez wiele kilka wieków największe zagrożenie stanowiło Imperium Osmańskie. Z tego powodu w miejscowościach zamieszkanych przez osadników jednym z najistotniejszych elementów zapewniających przetrwanie było tworzenie fortyfikacji, które mogłyby zapewnić schronienie ludności w razie niebezpieczeństwa. Najprostszym sposobem realizacji tego celu było umacnianie murowanych kościołów.
Sighișoara – najbardziej bajkowe miasto w Rumunii. To tu w XV wieku przyszedł na świat Wlad Palownik, którego postać jest pierwowzorem książkowego bohatera Drakuli. Dom, w którym się prawdopodobnie urodził znajduje się w centralnym punkcie Starego Miasta. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO

Wołoszczyzna i Bukareszt

serce Rumunii

Wołoszczyzna to serce kraju. Stanowi kolebkę dzisiejszej Rumunii. Przez wiele wieków znajdowała się pod zwierzchnictwem Turcji. Wpływy tureckie widoczne są do dziś w architekturze, mentalności i kuchni. Obecnie jest najbardziej „rumuńską” częścią kraju. Wjeżdżając od strony Transylwanii można poczuć już ducha orientu i być pewnym, że jest się na Bałkanach. Znajdziemy tu historyczne miasta wołoskie (m.in. dawną stolicą Târgoviște i Curtea de Argeș słynące z bajkowego monastyru – miejsca pochówku rumuńskiej rodziny królewskiej), cenne monastery, kurorty narciarskie oraz prawdziwy zamek Wlada Palownika ukryty w Karpatach przy zaczynającej się tu słynnej drodze transfogaraskiej, często niedostępny dla odwiedzających ze względu na mieszkające w jego sąsiedztwie niedźwiedzie. Pośrodku Wołoszczyzny położony jest Bukareszt – stolica prowincji i państwa.

Bukareszt jest zdecydowanie inny od pięknych europejskich stolic. Jest bardzo chaotyczny, pełen kontrastów, brak w nim zwartej zabudowy. Wszystko to wina reżimu komunistycznego i przeobrażenia miasta w latach 70 i 80 XX wieku przez Nicolae Ceucescu oraz trzęsienia ziemi w 1977 roku. Stare Miasto również wygląda inaczej w bukaresztańskim wydaniu niż w większości europejskich stolic. Wiele zabytków uległo zniszczeniu i zastąpiono je socrealistyczne budynkami. To co pozostało, przez wiele lat od II wojny światowej do początku drugiej dekady XXI było opuszczoną dzielnicą zamieszkałą głównie przez bezdomnych i Cyganów. Dziś Bukareszt jest miejscem tętniącym życiem prawie o każdej porze dnia i nocy. To istny tygiel kulturowy, spacerując po nim można odnaleźć jego turecką, grecką, niemiecką, żydowską i oczywiście rumuńską przeszłość. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem rumuńskiej stolicy jest olbrzymi Pałac Parlamentu, ale znajdziemy tu także przepiękne budowle jak rumuńskie Ateneum, orientalny karawanseraj (zajazd) Manuka, Pałac Królewski, Pasaż Macca-Villacrosse. Bukareszt potrafi uwieść swym nieoczywistym pięknem. Warto poświęcić mu więcej czasu niż zaleca większość przewodników.

Kompleksowa organizacja wycieczek

Jeśli potrzebujecie państwo pomocy przy ułożeniu planu swojej wycieczki, to z chęcią zadbam o wszystkie szczegóły tak abyście mogli zająć się tylko pakowaniem 🙂
Służę pomocą w:
Proponuję swoje usługi zarówno jako pilotka i przewodniczka na terenie Rumunii. Posługuję się językiem rumuńskim. W czasie wycieczki staram się zapoznać uczestników wycieczki z rumuńskim filmem i muzyką, a także nauczyć podstawowych rumuńskich zwrotów, aby podróż była przyjemniejsza. Przekażę Wam także sekrety rumuńskiej kuchni, abyście w trakcie pobytu mogli spróbować prawdziwie rumuńskich specjałów. Przedstawię jego bardzo ciekawą historię, która dość często splata się również z historią Polski.
Oprowadzam po najciekawszych miejscach odwiedzanych miast, również tych mniej odkrytych.
W trakcie wyjazdu dopasowuję program zwiedzania do oczekiwań i nastawienia grupy, tak aby moi słuchacze mogli w pełni cieszyć się swoim pobytem w Rumunii.

Rumunia jest krajem wyjątkowo różnorodnym. Najlepiej to zaobserwować zwiedzając różne jej regiony, aby mieć porównanie.