Trójmiasto

Trójmiasto

Wycieczki tematyczne

Zapraszam Cię na wycieczki tematyczne po Trójmieście i okolicach. Możemy zwiedzić całe Trójmiasto albo tylko jedno z miast. W zależności od możliwości czasowych wycieczka może skupiać się na głównych atrakcjach lub mniej popularnych szlakach. Po wstępnej rozmowie ustalimy plan odpowiadający Twoim potrzebom.

Główne Miasto

historia łączy się z nowoczesnością

Stare Miasto

dzielnica słynnego astronoma

Stocznie i Europejskie Centrum Solidarności

stoczniowe dziedzictwo

Oliwa

przyroda i różnorodność

Gdańskie kurorty – Brzeźno, Westerplatte, Wyspa Sobieszewska

szum fal i zachody słońca

Sopot

relaks i zabawa

Gdynia i Muzeum Emigracji

śpiew mew i nowoczesna architektura

Półwysep helski

raj na ziemi

Główne Miasto

historia łączy się z nowoczesnością

Wizytówką Głównego Miasta jest Droga Królewska (ul. Długa i Długi Targ) którą zdobią liczne zabytki m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu i Dwór Artusa. Przejdziemy wzdłuż Motławy w stronę Żurawia podziwiając widok na nowoczesną zabudowę Wyspy Spichrzów. Na Wyspę Spichrzów wejdziemy przez nową Kładkę św. Ducha, świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Pospacerujemy jedną z najbardziej uroczych uliczek – Mariacką. Możemy wejść do kościoła NMP i na wieżę widokową. Zakończymy spacer pod Wielką Zbrojownią. Czas trwania od 2 do 3 godzin.

Stare Miasto

dzielnica słynnego astronoma

Stare Miasto jak nazwa wskazuje to najstarszy obszar Gdańska, często mylony z sąsiednim i bardziej popularnym Głównym Miastem. Kościół św. Katarzyny to najstarszy kościół parafialny, w którego kryptach spoczywa wybitny gdańszczanin – astronom, browarnik i rajca miejski – Jan Heweliusz. W wieży kościoła mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych oraz mniej znany punkt widokowy.

Za miedzą znajduje się kolejny kościół – św. Brygidy. Swoją sławę zawdzięcza bursztynowemu ołtarzowi i byciu „ambasadą” Solidarności.

Tuż obok stoi Wielki Młyn nad rzeką Radunią – największy obiekt przemysłowy w Europie w XIV w., obecnie będący siedzibą Muzeum Bursztynu. Stąd już parę kroków do Ratusza Starego Miasta – renesansowej budowli, w której można podziwiać oryginalne wnętrza. Około 2 godzin.

Stocznie i Europejskie Centrum Solidarności

stoczniowe dziedzictwo

Spacer po stoczniowych terenach, gdzie większość budynków pamięta czasy państwowej Stoczni Cesarskiej, w której narodził się niemiecki przemysł okrętowy i prywatnej stoczni należącej do potentata przemysłowego Ferdinanda Schichaua. Wskutek połączenia tych zakładów w 1947 r. powstała Stocznia Gdańska. Dziś jest to nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska, industrialne przestrzenie wypełnione są galeriami artystycznymi, klubami, barami, znajduje się tu także jeden z najnowszych punktów widokowych w Gdańsku Żuraw M3, z którego rozpościera się widok na całą stocznię. Na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej mieści się Przystań Cesarska skąd można udać się w rejs repliką historycznej łodzi typu galar i zwiedzić stocznię „od wewnątrz”.

W trakcie spaceru warto zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności. Wystawa stała poświęcona jest historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. Czas trwania od 2 do 4 godzin.

Oliwa

przyroda i różnorodność

W Oliwie zobaczymy Katedrę – najdłuższy kościół w Polsce, który kryje w swoich wnętrzach rokokowe organy składające się z ponad 7800 piszczałek, na których odbywają się koncerty organowe. Wejdziemy do Parku Oliwskiego – zielonego klejnotu na mapie regionu. Zobaczymy tam Pałac Opatów i poznamy założenia ogrodu barokowego. Wizytę w Oliwię możemy poszerzyć o najnowsza atrakcję – punkt widokowy w budynku Olivia Star na 32 piętrze, z którego widać nawet półwysep helski. Od 2 do 3 godzin.

Trójmiasto z przewodnikiem

Gdańskie kurorty – Brzeźno, Westerplatte, Wyspa Sobieszewska

szum fal i zachody słońca

Westerplatte to miejsce szczególne na mapie Gdańska. To symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej. Wartownia numer 1, ruiny koszar, pomnik Obrońców Wybrzeża, możliwość dopłynięcia statkiem. Westreplatte oferuje także piaszczystą plażę. Od 2 do 3 godzin.

Brzeźno to najstarszy (ba, starszy niż Sopot!) kurortu gdańskiego wybrzeża. Kompleks Domu Zdrojowego, przedwojenne wille, promenada, wizyta na molo i plaży. Możliwość dopłynięcia tramwajem wodnym. Od 2 do 4 godzin.

Wyspa Sobieszewska, zielone płuca Gdańska, gdzie również możemy dopłynąć tramwajem wodnym. Wyspa Sobieszewska słynie z pięknych plaż, ornitologicznych rezerwatów przyrody („Ptasi Raj” i „Mewia Łacha”), fok wylegujących się w pobliżu jej brzegów, a od niedawna również ze zwodzonego mostu. Od 3 do 4 godzin.

Sopot

relaks i zabawa

Sopot jest najmniejszym miastem w Trójmieście. Zwiedzanie najważniejszych atrakcji zajmuje około 3 godzin. W trakcie spaceru przejdziemy sławnym deptakiem wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Casino (tzw. „Monciak”), wejdziemy na najdłuższe bałtyckie molo. Możemy również podziwiać panoramę Zatoki Gdańskiej z dawnej latarni morskiej lub z tarasu pijalni wód solankowych w Domu Zdrojowym. Z mola zobaczymy jeden z najwspanialszych hoteli nad polskim wybrzeżem – Grand Hotel. Naszą wizytę w Sopocie możemy poszerzyć o Operę Leśną lub o rejs statkiem do Gdyni.

Trójmiasto z przewodnikiem

Gdynia i Muzeum Emigracji

śpiew mew i nowoczesna architektura

Gdynia jest najmłodszym miastem w Trójmieście i najbardziej nowoczesnym. Zachwyca bliskością morza i portu oraz modernistyczną architekturą.

W Gdyni zobaczymy bulwar nadmorski, a przy nim żaglowiec „Dar Pomorza” i niszczyciel ORP „Błyskawica”. Oba można zwiedzić. Fani podwodnego Świata mogą odwiedzić Gdyńskie Akwarium, gdzie zamieszkuje 1 500 żywych organizmów, głównie ryb, płazów i gadów.

Wizyta w Gdyni może także obejmować zwiedzanie Muzeum Emigracji w dawnym Dworcu Morskim, skąd dawniej odpływały polskie transatlantyki. Wystawa stała Muzeum Emigracji jest poświęcona historii polskiej emigracji. W atrakcyjny sposób opowiada losy Polaków mieszkających na wszystkich kontynentach globu. Lokalizacja Dworca Morskiego przy wejściu do portu gdyńskiego pozwala na obserwowanie statków i wielkich wycieczkowców zawijających do Gdyni.

Gdynia to także urocza dzielnica Orłowo, kusząca klifem i molo, znacznie mniej zatłoczonym niż sopockie.

Będąc w Gdyni warto także wybrać się na spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu aby spojrzeć na miasto z perspektywy wyjątkowej architektury.

Istnieje możliwość popłynięcia w około godzinny rejs po porcie gdyńskim i oglądaniu nabrzeży portowych i załadunku statków. Od 2 do 5 godzin.

Półwysep helski

raj na ziemi

Ta piaszczysta kosa na północ od Trójmiasta stanowi świetną odskocznię zarówno dla turystów jak i mieszkańców Gdańska. Można dopłynąć do Helu statkiem, co stanowi atrakcję samą w sobie. Na miejscu zwiedzimy latanię morską, fokarium, bunkry (Rejon Umocniony Hel) oraz Muzeum Rybołówstwa. Wycieczka do Helu zajmuje minimum 7 – 8 godzin.